reklama

Diagnóza: SAShE pozitív

Neformálne a dzivo so zakladateľmi najlepšieho handmade portálu v šírom okolí. O handmade, elitároch a sliepkach. Aj o tom, ako vystrčiť hlavu zo šedivého davu. Saša Šmidáková a Juraj Mikláš a ich (a teraz už aj naše a vaše) SAShE.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

"...mala v sebe niečo hlúpučké, neosvietené, skôr idiotku ako umelkyňu, a tá milovala náušnicu a jej jasnú, sýtu žiaru. Nič hlboké, ani prelomové. Trblietanie sladkých cucavých bonbónov. Nejaké stračie miestečko v jej vnútri." Saša Šmidáková.

Obrázok blogu


SAShE, naushe, klishe

SAShE je projekt, aký sa deje len raz za život a celkom nám okupoval priestor, čas, vzťahy s ľuďmi, aj medzi sebou. Zaspávame a zobúdzame sa so SAShE v hlave, máme ho naservírované s každým jedlom. Máme šťastie, že je to dobrý projekt a pri pomyslení na to, čo sa nám podarilo rozbehnúť sa vždy troška nadvihne hruď hrdosťou a radosťou. Niekedy sme nevďačné svine a vidíme len tie problémy okolo, čo je už teda akože naša káva, v podstate to nikoho nemusí zaujímať, že to dosť nestíhame. SAShE si žije vlastný život a my ho už niekedy ťažko kočírujeme. Našťastie má správny smer. Nedávno som čítala zaujímavý postreh. Slováci sú vraj typickí tým, že keď sa ich niekto opýta ako sa majú, odpovedia v prevažnej väčšine záporne, aj napriek tomu, že napríklad práve prežívajú veľmi úspešné obdobie. Boja sa závisti, boja sa, že si to zakríknu. Máme sa dobre. SAShE sa darí a rastie nám pod rukami, robí nám radosť. Tak a je to vonku :)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naushe je niečo, čo odštartovalo SAShE.sk, ukázalo mi vyprahnutosť ľudí po originálnych veciach, po niečom inom, čo odlíši v šedivom dave. Enormný záujem o mnou, obyčajnou holkou, vyrábané náušnice bol signálom a motiváciou na rozbehnutie slovenského internetového shopu pre autorov handmade vecí. Naushe je niečo v dávnej minulosti, čo mi robilo takú tú vzácnu radosť z manuálnej činnosti, tvorenia rukami a úspechu vlastnoručne robených diel. Zároveň je to asi 20 párov naushiek, ktoré už vyše roka vykúkajú rozpracované z police a občas sa pripomenú vykotúľanou korálkou.

Dovoľujem si tvrdiť, že SAShE je opak klishe. Mali by to dať do slovníka, mimochodom:)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kolekcie, trendy, štýly

Bavilo nás vymýšľať systém Koláčov, teda odmien za nominovanie vecí zo SAShE do rôznych Štýlov, ktoré sa potom dajú použiť na vytváranie obrázkových výberov v podobe Trendov a Kolekcií. Bol to riadny hlavolam, ale chceli sme sofistikované riešenie. Nielen, že teraz rozdelíme web, kvôli väčšej prehľadnosti na dve sekcie a vybavené. Kto má chuť a čas sa s tým hrať, a našťastie takých fanúšikov má SAShE dosť, je to veľká zábava a zároveň si tým ľudia sami sprehľadňujú priestor, kam denne chodia obdivovať kreativitu. Sami sa podieľajú na podobe SAShE.sk.

Kľúčovým slovom je inšpirácia. SAShE naplnilo svoju podstatu práve v tom, že sa ľudia chodia na web kochať, inšpirovať, čítať si, sledovať trendy, teda výbery vecí od svojich obľúbených trendsetterov, ktorých vkus im reže, a ktorí im vytvoria taký priezor na mapovanie čoraz hustejšieho SAShE obsahu. Môj obľúbený trend je:http://www.sashe.sk/trend/she-is-so-sashe Prezerať si ho mi spraví radosť kedykoľvek je to potrebné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obuvníkov syn chodí bosý

Sa už o mne tvrdiť nedá, nedávno som sa hecla a urobila si konečne horizontálnu radosť niekoľkými hustými objednávkami zo SAShE. Človek nepochopí podstatu, kým sám neskúsi. Majiteľ liehovaru asi nemôže byť abstinent a ja sa dobrovoľne priznávam k závislosti na peknostiach akéhokoľvek druhu. Viem sa zamilovať okamžite, zahorieť vášňou a zmierať túžbou po tom kúsku materiálna, až kým ma nezlomí nejaká slabá chvíľka a už je v košíku. A ja potom zbieham ráno čo ráno chvatne dole schodmi a netrpezlivými prstami otváram schránku v nádeji, že na mňa čaká žltý lístok. Je v tom kus poézie. Z efektu žltého lístka sa na SAShE stal už slušný fenomén. Žltý lístok = koncentrovaná radosť. Beží sa s ním na poštu v nedočkavom opojení z predstavy peknosti ukrytej v obálke, či balíku. Obaly sú šklbané ešte na stojáka pri poštovom okienku a originality sú vyprosťované na svetlo božie. A v tom okamihu ožívajú. Stávajú sa súčasťou sveta majiteľa a jeho osobnosti. To je kúzlo originálnych vecičiek a ja som ich ortodoxná obdivovateľka. Mám rada veci, ktoré ma odlíšia v šedivom dave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PoTvoRa!

SAShE je PoTvoRa a PoTvoRa = Poďme Tvoriť Radosť. Proces tvorenia je taká skvelá vec, že odkedy sme spustili SAShE, nepustila som z hlavy myšlienku na to, ako sprostredkovať tvorenie ľuďom, ktorí majú chuť skúsiť si to. Dlho nebol čas a priestor a nebol by ani doteraz, keby neprišli šikovné holky z webu s tým, že majú chuť učiť výrobné techniky, ktoré ovládajú. Ja som si povedala keď nie teraz, tak nikdy. Tak som k narvanému pracovnému programu ešte prirvala, ale stálo to za to. PoTvoRa sú tvorivé stretnutia pod záštitou SAShE, ktoré vedú skvelé lektorky a je tam správna atmosféra. Konečne má SAShE aj taký zárodok kamenného priestoru, ktorý sa nám niekedy žiada a onedlho sa tam budú dať obkukávať a nakupovať aj veci zo SAShE! Ak má niekto chuť pracovať pre zmenu rukami, otestovať si svoju kreativitu, vyrobiť prvý vlastný šperk stačí nabrať ten správny kurz, možno to vo vašom živote všeličo zmení, minimálne sa vám skvostne vyvetrá hlava. Klik. http://www.sashe.sk/PoTvoRa

Keď sa povie handmade

Mám dobrý pocit, že tento fenomén sa nám podarilo zviditeľniť aj u nás. Ľudia vonku vedia oceniť pridanú hodnotu ručnej práce, originality a jedinečnosti kúsku, ktorý má punc handmade. Pomaly sa to učíme aj tu. Sledujem akúsi nevyhnutnú nasýtenosť komerčnými kúskami a potrebu diferencovať sa v dave. Handmade stráca nálepku niečoho stromáckeho, podradného, okrajového a stáva sa atraktívnym, lebo ponúka možnosti. Veľmi tomu napomáha trend mladých blogeriek, ktoré odvážne kombinujú masovo vyrábané kúsky s nevšednými doplnkami, po ktorých začína byť dopyt. Handmade má v sebe zároveň aj ďalšie kúzlo rukodielnej aktivity, niečoho nesmierne príjemného, priam liečivého. Tvorba vlastných vecí má na Slovensku aj vďaka SAShE konečne význam a čoraz viac ľudí objavuje radosť z vlastnej tvorby, jej ocenenia, nosenia, obdivu. Je to veľmi príjemná záležitosť.

Inšpirácia

Niekedy ju ťahám až z päty a niekedy príde sama. Najlepšie mi to páli vo vani. Zmyjem stres a starosti a vtedy prichádzajú dobré nápady, mám chuť vytrieliť nahá a zapísať si ich. Tak obvykle kričím na Juraja a ten si sadne na koberček pri vani a ja do neho hustím. Myslím si, že on to má podobne so záchodom, našťastie ma nenúti sedieť na koberčeku pred misou ;)

Makať 25 hodín denne?

Ma už nebaví. Takže onedlho vyhlásime pátranie po tretej ruke našej SAShE, hľadáme človeka, ktorý snáď zapadne do nášho tesne prepojeného minitímu a rýchlo pochopí, že SAShE nie je len o pekných veciach a šikovných ľuďoch, ale aj o kope mailov, nepríjemných riešeniciach, zásadných rozhodnutiach a zodpovednosti. Bez toho záprahu, ktorý naozaj pôsobil ako keby sme makali 25 hodín denne by sme SAShE nikdy nedostali tam, kde je teraz, ale zhodli sme sa s Jurom, že odmietame byť jeho otrokmi a aj keď projekt máme pod kožou, vidíme priestor aj pre iných zanietencov a my môžeme časom začať poškuľovať po nejakej chalúpke a sliepkach... Ale k sliepkam je ešte dlhá cesta.

Obrázok blogu

Squelé ako banánové želé je...

Byť občas sama so sebou a počuť vlastné myšlienky, venčiť sem-tam v parku fiktívneho psa, nosiť v hlave sad s čerešňou a lavičkou, mať okolo seba ľudí, ktorí inšpirujú, nosiť červené pančušky a maľovať červené obrazy, ponárať prsty do plechovky so sušeným hrachom, vyjedať nutelu z pohára, sadiť rastliny, ležať o chvíľu dlhšie v posteli ...je kopec squelých vecí v živote.

Saška o Jurovi

Juro je týpek. Nechrápe, nesmrdia mu nohy, nemľaská pri jedle. Je vôbec taký nenápadný, ale máva mojím svetom teda riadne. Našla som v ňom niečo, čo sa mne hľadá ťažko, autoritu. Tým, že je vyrovnaný a dobrý človek, vážim si jeho názor. Záleží mi na tom, čo si o mne myslí. Snažím sa, aby mohol byť na mňa hrdý a verím, že ma to robí lepšou. Dá sa pri ňom rásť, môžem si ho vážiť, mám tendenciu stále sa snažiť a to mi robí dobre :)

Hovoríme áno!

Komunitám, ktoré vznikajú, žijú a tvoria, aby bolo čo nosiť, aby bolo na čo pozerať, aby sa bolo kde baviť, aby bolo farebnejšie, veselšie. Nielen, aby diela ležali niekde vo vitríne, viseli na vešiaku alebo aby sa robili akcie pre vyvolených a umenie pre umenie. Pred časom by som nebola dala deravý groš za to, že Slováci sú schopní fungovať v komunitnom živote, participovať na veciach, zdieľať skúsenosti, zážitky... Teraz je to reálne tu. Fičí Cvernovka, fičia ateliéry na Továrenskej, fičí SAShE komunita a nik k tomu nepotreboval od štátu ani korunu. Dokázali sme to sami a funguje to. Teší ma, že nie sme takí márni ;)

Boj s byrokraciou

Papierovačka, to je naše! Každú chvíľku (a že ich nie je málo) strávenú nad vypĺňaním dokumentov, maturovaním nad zákonmi, lúskaním pravidiel podvojného účtovníctva, či zázraku zázrakov zvaného plátcovstvo DPH, považujem za nesmierne užitočnú investíciu. SAShE to úžasne posúva dopredu, rovnako, ako to pri tvorbe pomáha aj autorom, ktorí sú u nás registrovaní. Je to v podstate radosť i koníček každého kreatívneho človeka. Najprv trochu tvoríš, potom veľa papierov popíšeš a peniažkov odvedieš. Pre všetkých, ktorí zatiaľ nepostrehli, toto bol sarkazmus.

Poháňa vás dopredu

Vrtuľa v zadku, predvádzame sa jeden pred druhým, zodpovednosť, túžba po sebarealizácii, pocit, že dávame ľuďom priestor realizovať sa, pekné veci a šikovní ľudia a vidina dvoch sliepok, jedna sa bude volať Krochňa a druhá Marhuľa. Z každého uvedeného troška ;)

Elitári

Sú smutným úkazom. Donedávna ma hnevali, teraz vnímam nabubrelosť niektorých aktivít už len ako okrajovú záležitosť, ku ktorej sme dokázali spraviť slušnú, živú, realistickú a úspešnú konkurenciu. Pre nás sú vzácni tí ľudia so šikovnými rukami, ktorí vedia potešiť iných kúskom, aký sa len tak nevidí a nepotrebujú okolo toho teatrálne afektovať. Bubliny sú zbytočné, reálny život beží úplne inde.

Že vraj ste zmenili slovenský internet či čo

Slovenský internet zmenil nás. Aspoň mňa určite. Ak by mi niekto pred desiatimi rokmi povedal, že budem viesť internetový priestor pre vyše 2.000 slovenských autorov originalít, tak si poklepkám po čele. Som rada a vďačná za to, že som dostala od života možnosť podieľať sa na progresívnom projekte, ktorý má potenciál rásť, osloviť ďalších ľudí, poskytovať ďalšie možnosti. Zmenilo ma to na šťastnú ženu, ktorá zrealizovala sen niečo zrealizovať.

"Som namyslený multitalent. Fascinuje ma copy a undo. Fotím len pekné fotky. Nie som DJ. Spomienky nedelím na dobré a zlé ale na silné a slabé. Zatiaľ nemám tetovanie ani piercing. Som rád zaujímavý a močím do vane." Juraj Mikláš.

Obrázok blogu


SAShE, naushe, klishe

Za najväčšie klišé považujem, keď niekto začne vetu slovami „bude to znieť ako klišé".

Kolekcie, trendy, štýly

Keď som mal 12 rokov, zbieral som babovničky. Kto nevie, čo sú babovničky, sú to také tie klasické uzávery sklenných fliaš, také tie s vlnkovanými bokmi. Frčala Marka a Mirinda. Pepsi bol luxus. Najvzácnejšie boli ale babovničky, čo mali potlač aj zo spodnej strany, pod takou hnusnou gumkou, ale podľa mňa to boli len chybné kusy z tlačiarne. Z kolekcií mám najradšej Tatianu.

Obuvníkov syn chodí bosý

Jo, ja ale stále tvrdím, že Adidas aj Nike je tiež handmade. Síce to šijú deti na Thaiwane, ale čo už. Inak pri 24061ks náušníc v ponuke mám v celku smolu, že nemám prepichnuté uši. Klipsne sa mi neľúbia, preto na SAShE nenakupujem.

Keď sa povie handmade

Ja mám k handmade kladný vzťah, viem napríklad štrikovať, aj hladko aj obratko, aj patenty aj osmičky. Viem aj háčkovať aj šiť na mašine (aj dierky na gombíky). Vyšívať viem tiež, keď som mal 10 rokov vyšil som podľa vzoru v Burde November z vyšívaného kalendára. Korálky ma teda ale neberú. Baví ma keď má handmade nápad a keď je úžitkový. Baví má čo hovorí Santay, že handmade je návrat k spravodlivému obchodu.

Inšpirácia

Mňa v poslednej dobe inšpirujú veľké veci. Ako Google. Apple ma ale napríklad vôbec neinšpiruje, ten ma fascinuje. Inšpirujú ma príbehy ľudí, čo keď boli malí, mali sveter po sestre a vyorávali zemiaky a teraz vytvárajú stovky pracovných miest a ročný obrat ich firiem sa pohybuje na úrovni HDP niektorých menších štátov. Inšpirujú ma príbehy ľudí, čo pracovali v jednej z tých firiem s veľkým obratom a potom sa jedného dňa presťahovali na Starú Myjavu, kúpili si kamerunské kozy a predávajú susedom mlieko.

Makať 25 hodín denne?

Ešte pár mesiacov to vydržíme. Škoda, že nemáme 20. Workoholizmus je čisté zlo a človek musí mať veľmi silnú vôľu. Kto workoholizmus nechápe, vysvetlím ho na jednoduchom princípe. Predstavte si, že sa dostanete k 5 hodinovému jobu, platia 100 euro na hodinu, a je to zrovna práca, čo vás mrte baví, proste váš koníček. Poviete si super kúl, zamakám a kúpim si nové XY. No a potom si predstavte, že sa postupne postupne postupne dostanete k piatim takýmto jobom za deň. Keď ich začnete odmietať, môže sa to celé úplne rozsypať. Musíte si normálne začať hľadať zamestnancov a tam ešte len začínajú totálne galeje, a efektivita rapídne klesá, preto je logické, že moment kedy začnete prácu delegovať odďaľujete, kým sa dá.

Obrázok blogu

Squelé ako banánové želé je...

Keď sa zobudíš a na WC si čítaš Twitter. Potom ideš so smeťami a spravíš si kávu a briošku. Potom vybehneš na Kolibu lebo v piatok je tam najmenej ľudí a potom ideš na obed. Potom si spíšeš, čo máš všetko urobiť a s chuťou sa do toho pustíš. A potom, keď to máš hotové rýchlejšie ako si čakal, lebo máš od rána dobrú náladu, spravíš ešte aj to, čo si mal naplánované na pondelok a zrazu máš tri dni voľna.

Juro o Saške

Bude to znieť ako klišé, ale Saša je tá, čo dala môjmu životu zmysel. Je to môj veľký vzor v boji proti autoritám a proti neprávosti. Ja som taký, že kam ma položíš, tam ma nájdeš a s takým prístupom sa človek ďaleko nedostane. Potrebujem neustále pripomínanie, že mám na viac. Saša a jej tabuľa „We can do it" je pre mňa životne dôležitá.Vďaka nej teraz píšem tento rozhovor a nepozerám namiesto toho Panelák. Ďakujem.

Hovoríme áno!

Ja hovorím áno Saške, na všetky otázky, aj na tú jednu zakázanú.

Boj s byrokraciou

Ja už asi nejdem nadávať na tento štát. Jediné čo ma serie je, že neplatia jasné pravidlá. Že proste zákony sú deravé a dajú sa vyložiť rôzne. Že sa nemáte podľa čoho riadiť, ani keď chcete postupovať na 100% tak ako sa má. Vždy sa môže nájsť niekto, kto si zaplatí lepšieho právnika.

Poháňa vás dopredu

Predstava, že si kúpime dom s čerešňou v sade a že hypotéka bude znesiteľná.

Elitári

Pre niektorých ľudí je dôležitejšia forma ako obsah. S takými sa ale ja našťastie nekamarátim. Sám som totiž elitár.

Že vraj ste zmenili slovenský internet či čo

Niekedy ma to strašne mrzí, že sa robia márne rozhovory s ľuďmi ako sme my a tí ľudia, čo naozaj niečo dokázali, naozaj niečo veľké s globálnym vplyvom, ostávajú skrytí. Na slovenskom internete sú aj oveľa dôležitejšie a väčšie projekty. Fascinuje ma, že nepoznáme príbehy niektorých generálnych riaditeľov akciových spoločností, že sa o nich vôbec nepíše na blogoch, ako začínali. Možno to je preto, že v ich príbehoch je dačo zhnité. Snáď ten náš zostane aj naďalej dostatočne čerstvý.

Obrázok blogu

Foto: Matej Toman (http://www.facebook.com/matejtomanphoto)

A že kam klikať? ŠAK sem:

http://www.sashe.sk/

http://www.facebook.com/pekne.vecicky

Jana Šlinská

Jana Šlinská

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  1x

music is my religion... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu