Daniel Baláž: Domáce kapely hrozne rozmaznávame

Autor: Jana Šlinská | 4.12.2008 o 9:21 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  4345x

Moderátor, redaktor, sem- tam aj dj... Človek s názormi, ktoré občas pichnú a vždy vyvolajú reakciu. Zvláštna postavička slovenskej mediálnej scény. Daniel Baláž.

V médiách pôsobíš dosť dlho. Zažil si Ragtime, Rock FM, chvíľu si moderoval reláciu Metro. Vnímaš zmeny mediálnej scény na Slovensku? Čím to je, že nemainstreamové formáty stále bojujú o prežitie?

 Možno tým, že sú nemainstramové:) Ale patria na mediálnu scénu. Prispievajú k ucelenému obrazu o spoločnosti a našťastie majú aj svojich zvedavých, vďačných fanúšikov, veľmi často v radoch opinion leadrov.  

Ako si spomínaš na časy v Ragtime? Rádio, ktoré je dnes označované za kultové,  si mladá generácia už nepamätá.  V čom bolo iné?  

Nepamätá,  ale pozná. Viem o ľuďoch mladších odo mňa o 15 rokov, ktorí majú plný hard disk ripov ragtimáckych programov.  

Ako s odstupom času vnímaš jeho koniec? 

Každý nový rok jeho existencie bol vlastne malý hospodársky (a v tom čase i kultúrno-politický) zázrak. 

Vystriedal si rôzne médiá, momentálne pracuješ v Rádiu_FM. Kde sa ti robilo najlepšie? 

Asi nie je náhoda, že ľudia, ktorí sa motajú okolo mne blízkej profesionálnej oblasti, sú rozhľadení a príjemní, takže robilo a robí sa mi dobre všade, ďakujem za opýtanieJ  

Rádio_FM je s rádiom Ragtime často porovnávané... 

  Rádio typu _FM rozhodne patrí skôr medzi verejno-právne inštitúcie než podnikateľské aktivity, keďže verejnosť musí mať právo na moderné, kvalitné, dobrodružné informácie, diela a osobnosti bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú produktom mainstreamu, či vyhovujú momentálnemu väčšinovému vkusu. Na tom sa finančný kapitál kumuluje trošku obtiažne... 

Marcel Forgáč, bývalý riaditeľ rádia, chcel menej alternatívy cez deň a viac vo večerných tématických reláciách . Vančo  presadil alternatívu aj počas dňa. Ktorý formát bol podľa teba lepší?

 BBC Radio 1 vs ORF FM4. Mne je to jedno najmä preto, že nikto nedokáže zodpovedne povedať koľko poslucháčov  je reálny cieľ pre rádio nemainstreamového typu na Slovensku. 50, 100 či 150 tisíc? 

Teraz sa opäť chystá zmena, hovorí sa, že budete hrať viac komerčne. Rádio tým chce prilákať nových poslucháčov. Nie je to skôr krok späť? 

Neustále zmeny ( od roku 2000 kedy som prišiel do Rock FM ich bolo viac než dosť)  poslucháčovi vzťah k  značke budovať veľmi neuľahčujú, ale čo už, asi sme netrpezlivý národJ

 S Hubinákom pripravujete šou Baláž Hubinák, kde si pozývate rôznych hostí. Kto ťa najviac prekvapil? 

Príjemne ma prekvapí  každý hosť, ktorý neprestane byť výrečný, vtipný alebo inak  použiteľný hneď ako sa zapne mikrofón.  

Ako sa ti robí s Hubinákom? 

Je to dobrý sluha, no zlý pán! A nemusel by počas vstupov telefonovať, to je fakt zlé. Ale je to vyťažený dôležitý muž, pracuje aj pre Slovensko a Reginu, takže mu nič nemôžem, sviniarovi. 

Píšeš recenzie aj pre týždenník .týždeň. Ako vznikla táto spolupráca? 

Tak ako každá: dostal som ponuku, tak sem tam niečo napíšem. Vyhovuje mi, že môžem písať stručne. 

 Novej hudby máš v práci asi dostatok. Čo si pustíš, keď prídeš domov?

 Nič. Dopoludnia v rámci prípravy počúvam len nové veci, v aute a cez víkend to čo ma baví najviac-  soundtracky.

Ktorú kapelu nemôžeš vystáť a okamžite prepínaš? 

Neprepínam,  lebo ani nezapínamJ Nepočúvam rádio, resp. počúvam len stream vybraných programov niektorých zahraničných rádií, ako samoštúdium, aj pre zábavu.

 Ako je to s tvojím dj-ingom? 

 Hrávam málo,  lebo to veľmi neviemJ Napriek tomu ma sem tam zavolajú kamaráti  napr. do Nuspiritu alebo Subclubu, v oboch sa cítim príjemne.

 Čo vravíš na slovenské kapely, na slovenskú scénu? 

Poviem to takto: za celý rok ma zaujal jediný album, Vecov Funkčný veterán. Domáce kapely hrozne rozmaznávame, ale kedže je to jeden zo základných dôvodov existencie nášho rádia už mlčím.

 Pozeráš odovzdávanie Slávikov a Aurelov?

 Z tohoročného Slávika som zachytil len koniec a vrchovato naplnil moje očakávania. Ale vraj Marián „nedotknuteľný“ Varga ocenil našu  kráľovnú priemernosti Smatanovú? Tož super. 

Že vraj holduješ aj masovej kultúre... 

„Masová kultúra“ je predsa taká  zábavná. Napr. najobľúbenejším Djom masami adorovaného Georgea Clooneyho a Brada Pitta je írsky undergrounďák David Holmes.

 

 V diskusii na last. fm si bol jednoznačne  vyhodnotený ako najobľúbenejší _fm moderátor, v iných diskusiách zase ľudia píšu, že si sa zmenil, že si drzý, že moderuješ amatérsky... V podstate si dosť kontroverzná postavička... 

Som človek, ktorý chodí do práce s úmyslom nenudiť seba ani iných. 

Ty si zasa v diskusiách stojíš za svojím a tvrdohlavo presadzuješ svoj názor. Naozaj si stále presvedčený, že máš pravdu?  

Som baran. Ale ak sa pomýlim, mrte ma to štve, ale neututlávam a ide to von hoci aj uprostred pesničky. Život.  

Čo si počúval v teenagerských časoch? Ako sa formoval tvoj hudobný vkus? Ako sa rokmi menil?

 Čoraz viac si myslím, že môj hudobný vkus formoval najmä divadelný orchester na pracovisku môjho otca, hudba z filmov, ktoré na ORF sledovala moja mama a staré rádio s tzv. západnou normou (VKV) môjho strýka, z ktorého som si chodieval nahrávať programy O3. Neskôr partia z bratislavskej hudobnej burzy, vďaka ktorej som sa mohol pohnúť od ELO a Police k britskej a americkej nezávislej scéne. Mal som šťastie na ľudí. 

Aké sú podľa teba najväčšie problémy obrátenej pyramídy, čiže inštitúcie Slovenského rozhlasu?

  Podľa mňa sú to najmä tlaky z vonka na šetrenie a súčasne požiadavka na rozvoj a zvýšenie počúvanosti, čo sa trošku bije. Asi aj tlaky na príklon k tuctovosti, neviem. Je skoro zázrak, ako dlho už vie SRo odolávať. Vlastne už samotná budova je veľká výzva: obrátená pyramída, aká trúfalosť k bohom, nie? 

Čo potrebuje _FM  na zvýšenie počúvanosti? 

Peniaze, trpezlivosť a echo. Prvé dve asi netreba vysvetľovať, to tretie je pre mňa osobne ešte dôležitejšie. Neznamená to pýtať sa plebsu či sú Radiohead dobrá kapela. Skôr ľudí, ktorí rádiu ako krásne archaickému médiu stále fandia, vnímajú nuansy, ostro skritizujú,  no vedia tiež dať tip ako robiť veci príťažlivejšie, novšie, zrozumiteľnejšie. Sem tam príde mail tohto typu a ja si ho čítam aj 5x. Pochvalnému mailu nevenujem ani tretinu pozornosti. 

Aký je Vančo riaditeľ? 

Každý riaditeľ nášho rádia má môj veľký rešpekt a podporu, hoci nemusíme byť za každú cenu veľkí kamoši. Je to zrejme rizikový job s veľmi peknou myšlienkou. A Vančo by mal ísť na 5 dní kamsi k moru, stále je dáky neduživý. Alebo aspoň do solárkaJ  

Prečo počúvať FM? 

Lebo je to naozajstné rádio. Určite „iné“, ale rádio.    

 

 

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?