Festival Easthetic oživil mŕtvy východ

Autor: Jana Šlinská | 30.6.2010 o 12:52 | (upravené 30.6.2010 o 13:33) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1555x

Festival Easthetic priniesol kvalitnú hudbu konečne aj na východ.

Východ zaspal. Čo sa týka festivalov určite. Od Košíc smerom na západ môžete navštíviť Pohodu, Žákovic open, Top Fest, Barbakan, Toto Je Hip Hop, po minulé roky aj Hodokvas či Wilsonic a tento rok prvýkrát Grape festival. Ak bývate od Košíc smerom na Ukrajinu a patríte medzi takzvaného náročnejšieho poslucháča, môžete si aj vlasy vytrhať, aj tak okrem Desmodu, Smatanovej a Cmoríka neuvidíte nič.

Tento stav sa rozhodli zmeniť mladí organizátori prvého multižánrového open air festivalu na východe. Easthetic, to bolo slovo, ktoré začiatkom leta skloňovali hudobní nadšenci. Prvý ročník festivalu ponúkal skvelý line up, okrem hudby si návštevníci mohli pozrieť divadlo pre deti aj dospelých, street art, maľbu, literárny stan či výstavu fotografií. Nie málo.

IMG_0275fb.JPG

IMG_0276fb.JPG

 

 

Počasie organizátorom neprialo. Skvelý priestor, stredisko Lúč na Zemplínskej Šírave, ostal prvý deň poloprázdny. Pritom, ktorý festival sa môže pochváliť menším kopcom, z ktorého vidíte hlavný stage a za ním šíru vodnú plochu? Chcela by som veriť, že hlavne vietor a dážď sa podpísali pod účasť, ktorá nebola bohvieaká. Ale čo čakať v krajine, kde je každý tretí Funrádio.

Hudobný program bol na prvý ročník viac než dokonalý. Zahraniční hostia, francúzske duo Nôze, maďarská kapela Realistic Crew a českí experimentátori WWW odohrali fantastické vystúpenia, pri ktorých zaplesalo srdce nejedného fanúšika dobrej hudby. Výber slovenských kapiel bol rôznorodý. Od rapu a hip hopu (Vec, Zverina, Hafner, Beyuz, Zetuzeta) cez alternatívny rock (Talkshow, The Swan Bride, Lavagance) elektroniku a dnb (The Autumnist a B- Complex) až po miláčikov publika Billy Barman, Chiki-liki-tu-a  a Puding Pani Elvisovej.

 

IMG_0618fb.JPG

IMG_0671fb.JPG

IMG_0682fb.JPG

 

Škoda, že zabudnutý ostal druhý stage- Nu Spirit tanečný stan. Aj ten priniesol výber toho najlepšieho, čo domáca scéna ponúka. Dídžeji  Milosh, Skank, Magálová (všetci z Rádia_FM) hrali pre minimum ľudí, čo považujem spolu so zrušením vystúpenia skupín The Uniques a Home Made Mutant za najväčšie mínus festivalu. Do budúcna to treba lepšie premyslieť. Zaplnený tanečný stan si však užili chlapci z Dezorzovho lútkového divadla, ktorí priniesli na východ svoju najnovšiu hru len pre dospelých Gašparkové šibalstvá alebo erotic dobrodružstvá Bob de Nira. Erotika s bábkami? Áno, páčilo sa a nielen mne.

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala, ktorý sa po festivalovom areáli prechádzal vo vysokom klobúku, mal pod palcom Literárny stan. Návštevníci si tam mohli pozrieť besedy so spisovateľmi, diskutovať a kúpiť zaujímavé knihy. Priestor dostali aj mladí umelci (street art & maľba), ktorí sa mohli realizovať pri oboch stejdžoch.

Prvý ročník festivalu je za nami. Organizátori sa nevyhli menším chybám, no chvalabohu sú ochotní prijať kritiku a veci do budúcna zlepšiť. Snáď sa Šírava dočká aj druhého ročníka najlepšieho festivalu na východe, festivalu Easthetic.

 

IMG_0526fb.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?