Rudi Rus: Metal je výnimočné umenie

Autor: Jana Šlinská | 31.1.2011 o 7:55 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  6829x

O metale: Pre jeho pochopenie a správne vnímanie treba mať zvláštne vlohy, zmysel pre špecifickú temnú estetiku a pozitívne spracovávanie agresivity každodenného života. Je to výnimočné umenie pre ľudí, ktorí nekĺžu po povrchu pop kultúry. (c) Rudi Rus

 

Čo by som mala vedieť o metale?

Že nie je pre každého. Pre jeho pochopenie a správne vnímanie treba mať zvláštne vlohy, zmysel pre špecifickú temnú estetiku a pozitívne spracovávanie agresivity každodenného života. Je to výnimočné umenie pre ľudí, ktorí nekĺžu po povrchu pop kultúry. Taktiež by bolo fajn vedieť, že od piatku 13. februára 1970 sa pomyselné „Ocelové mesto" rozrástlo z jednej westernovej ulice s nápisom BLACK SABBATH do obrovskej modernej metropoly plnej temných zákutí, v ktorých sa strácajú aj tí najväčší znalci.

Ako dlho pripravuješ reláciu Headbanger_FM a ako si sa k tomu dostal?

Minulý rok na jeseň som oslávil päťročnicu. Začínal som štýlovo - 17.novembra 2005. Dostal som sa k tomu veľmi jednoducho. Napísal som mail vtedajšiemu šéfovi Rádia_FM. Opísal som mu v ňom svoju predstavu, svoje skúsenosti, referencie. Zhodou priaznivých okolností sa to všetko Marcelovi Forgáčovi pozdávalo, dostal som šancu nahrať pilotný diel a odvtedy prevetrávam slovenský éter každý týždeň metalovými víchricami.

Odkedy ťa baví metalová hudba?

Definitívny zlom nastal niekedy na jar v roku 1991 pri počúvaní geniálnych gitarových riffov albumu „.. And Justice For All". O pár mesiacov prišiel „Čierny album" a bolo rozhodnuté na zvyšok môjho života.

Kedy si sa jej začal venovať profesionálnejšie?

Čo znamená profesionálnejšie? Že mi za to niekto platí? Tak to prišlo až v Rádiu_FM. Predtým som pôsobil v dvoch nitrianskych regionálnych staniciach - s prestávkami v rokoch 1998 až 2004. Okrem toho píšem pre najväčší československý portál o kvalitnej hudbe - www.metalopolis.net, pre slovensko-českú mutáciu magazínu Rock Hard a občas aj pre iné periodiká.

Čo dostane poslucháč, keď si zapne Headbanger_FM?

Dostane riadne po ušiach. A každý pondelok dvojhodinovú nádielku tej najlepšej svetovej a domácej tvrdej gitarovej muziky. Materiálu je toľko, že by som s prehľadom zvládal aj dve také dvojhodinovky za týždeň, takže v tej jednej je naozaj absolútna smotánka.

Aká je tvoja príprava na reláciu?

Základ je vybrať nosnú tému. Výnimočný nový album, rozhovor, koncert, festival, historickú udalosť, zaujímavú skutočnosť, ktorá by mohla byť najdôležitejšou náplňou celých dvoch hodín. Tieto témy mám pripravené minimálne dva týždne vopred, niekedy aj celý mesiac. Inšpirujem sa zahraničnou tlačou, odoberám americký Decibel, anglický Metal Hammer, často čítam nemecký Rock Hard, sledujem zaujímavé recenzie na internete. Postupne skladám kvalitný playlist, predstavu scenára a celé to vrcholí dve hodiny pred vysielaním posledným doťahovaním detailov. Tie pondelkové dve hodiny sú vždy zvláštnym kompromisom medzi pestrosťou a zároveň tématickou ucelenosťou.

Podľa čoho vyberáš hostí?

Je to jednoduché. Stačí, že sa mi páči ich hudba. Headbanger_FM je autorský program. Akékoľvek snahy o demokraciu zo strany zlých garážových kapiel sú nemilosrdne potláčané fajnšmekerským diktátorstvom.

Má Headbanger svoju komunitu, svojich skalných fanúšikov? Aké sú ohlasy na reláciu?

Pochopiteľne, bez poslucháčov by to nešlo. Keďže vysielam už šiesty rok, ohlasy sú podľa všetkého veľmi pozitívne. Mám radosť z každého jedného mailu, z každej esemesky, ktorá príde do vysielania, z každého nového fanúšika na Facebooku. Takmer každý týždeň pripravujeme súťaže o voľné vstupy na koncerty, festivaly a ďalšie zaujímavé ceny, takže tú pozitívnu energiu radi opätujeme.

 

 

rudi5.jpg

 

rudi4.jpg

 

rudi6.jpg

Metalová kultúra- je vôbec niečo také? Aká je?

Určite áno. V súčasnosti si však nepotrpí na vonkajšie znaky. Časy dlhých vlasov, džínsových a kožených oblečení s nášivkami sú dávno preč, dnes už na prvý pohľad len ťažko rozoznáš priaznivca metalovej hudby. Je to však stále plnohodnotný životný štýl. Koncerty, festivaly, časopisy, knihy, internetové stránky, nekonečné debaty o hudbe. Mimochodom, žiadni iní fanúšikovia v rámci takzvanej populárnej hudby sa nevedia tak vášnivo a intenzívne rozprávať o svojej obľúbenej muzike ako práve metalisti.

Aké sú podľa teba najčastejšie mýty alebo stereotypy, čo sa týka vnímania metalu a metalistov?

Nezmyselný hluk. Násilie. Satanizmus. Hudba pre študentov z učilíšť a zakomplexovaných čudákov. Žiadny posun v rámci zvuku a aranžmánov od osemdesiatych rokov... a mohli by sme pokračovať ešte veľmi dlho.

Ktoré sú pravdivé?

Zaujímavý stereotyp načrtla jedna nemecká autorka knihy pre dievčatá a mladé ženy, volalo sa to tuším „Ako si nájsť správneho muža", alebo niečo v tom štýle. Písala v nej aj o posudzovaní potenciálneho partnera z pohľadu jeho obľúbenej hudby a naozaj odporúčala priaznivcov metalovej hudby, ktorí sú podľa nej inteligentní, rozhľadení, úprimní, citliví, verní... a toto všetko samozrejme je pravda.

rudi8.jpg

 

rudi3.jpg

 

rudi7.jpg

Metalisti vs. depešáci.

Vždy som bol depešák. Odkedy od nich odišiel dúhový Vince Clark, stal sa z nich plnohodnotný temný hudobný fenomén. Milujem albumy „Black Celebration" a „Music For The Masses". Dave Gahan je jeden z najlepších frontmanov, akých som kedy videl. Pri ich prvom koncerte v Bratislave som plakal ako malý chlapec, keď spustili „A Question Of Time" a on začal tým typickým spôsobom točiť stojanom od mikrofónu.

Aká je slovenská metalová scéna? Je tu vôbec?

Určite áno. A vcelku zaujímavá. Skutočne výnimočný zjav, ktorý by mohol naplno preraziť napríklad v európskom meradle síce nemáme, ale určite je čo počúvať, je sa na čo pozerať na koncertoch a tešiť sa z kvalitnej a relatívne modernej hudby.

Aký druh metalu máš ty osobne najradšej?

Headbanger_FM nie je iba o metale. Je tam veľa rocku, hard rocku, hardcore mám tiež veľmi rád, občas aj post rock či dokonca ambientné plochy. Z metalu nemusím snáď len NWOTHM (New Wave Of Traditional Heavy Metal), alebo rôzne tie snahy mladých kapiel znieť ako thrasheri v osemdesiatych rokoch, prípadne opilecké folk-metalové bandy zo Škandinávie. Inak sú to samozrejme desiatky, stovky zaujímavých hudobných projektov, ktoré s veľkou radosťou a vášňou vyhľadávam.

Akú hudbu okrem metalu počúvaš?

Cielene žiadnu, vždy to nejakým spôsobom súvisí s tvrdými gitarami. Ale napríklad takí RUSH asi ťažko znesú pomenovanie metal, mám ich pritom nadovšetko rád, nechýba mi žiadny ich album. Nepohrdnem dobrou popovou, scénickou či dokonca vážnou hudbou, ale k tým sa dostávam naozaj neplánovane. Nedávno som na jednej pracovnej ceste počúval Rádio Devín, mali tam zaujímavý profil Franza Liszta. Možno o trochu viac ma ale bavili skvelí fundovaní moderátori a ich zanietené rozhovory ako samotná hudba.

Prečo počúvať Rádio_FM?

Lebo sme krásny malý ostrovček v špinavom mori škaredej tupoty? Som rád, že prišlo na moje slová o nezmyselnosti call-outov a podobných stupídnosti v rámci „ladenia playlistov". Rádio_FM nemôže reagovať na vkus poslucháčov, Rádio_FM ten vkus vytvára. Ak si chcete permanentne rozširovať hudobné obzory a nestačí vám nostalgicky spomínať, pri ktorej pesničke od Desmodu alebo Gladiatoru ste súložili na dedinskom letnom festivale, určite počúvajte Rádio_FM.

Aký je Vančo riaditeľ?

Dušan je v prvom rade dokonalý „rádiový človek". Bojovník, fanatik, akých je málo. To sa mi na ňom páči. Pracuje na sebe a stále sa zlepšuje. A je skromný. Nepotrebuje dve volvá, stačí mu jeden staručký golfík.

 

Foto: archív R.R & Headbanger_FM

 

Headbanger_FM na FB:

http://www.facebook.com/headbangerfm

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?