Martina Slováková, talentovaná individualistka

Autor: Jana Šlinská | 28.3.2011 o 8:57 | (upravené 28.3.2011 o 12:32) Karma článku: 9,33 | Prečítané:  3758x

Fotiť začala na videokameru a teraz točí videá na fotoaparát. Študuje na VŠVU a spolupracuje s Rádiom_FM, neziskovkou Voices i nadáciou Pontis. Nedávno natočila klip pre Puding Pani Elvisovej. Martina Slováková.

foto: msfoto: ms

Ako prváčku na základnej škole ju rodičia prihlásili na súkromné hodiny do ateliéru trnavských výtvarníkov, manželov Balážovcov. Paralelne s tým, ako sa menila koncepcia ich kurzov, vyvíjala sa i Martina a formovalo sa jej budúce smerovanie. Pôvodne chcela ísť študovať žurnalistiku, neskôr zistila, že by sa rada venovala grafickému dizajnu. A niekde medzitým prišla na to, že najradšej pracuje sama. Energia, ktorú musím investovat do projektu pokiaľ na ňom pracujem individuálne ma ubíja menej, než pasovanie sa s nezodpovedným prístupom druhých a so strážením ich výkonov. Neskutočne ma irituje komótnosť a nespoľahlivosť iných, a tak častokrát dobrovoľne preberám velenie i zodpovednosť na vlastné plecia," hovorí Martina. Na tých pleciach má toho naozaj dosť.

Ešte v treťom ročníku na strednej bola presvedčená, že ide na dizajn, nakoniec všetkých prekvapila prihláškou na fotografiu. „Po dvoch rokoch štúdia na Katedre fotografie a nových médíí  som prestúpila na Katedru intermédií a multimedií k doc. Daučíkovej do Ateliéru videa a multimediálnej tvorby. Tam som i dnes." Štúdium na VŠVU je šesťročné, Martina je momentálne v bakalárskom štvrtom ročníku. „Na pozadí koncepcie štúdia na VŠVU viem pochopiť a akceptovať, prečo je bakalársky program postavený ako štvorročný. No súkromne, pre mňa ako človeka, ktorý sa popri štúdiu snaží pracovať a byť v kontakte s realitou, to začína byť pridlhé. Ale to bude skôr môj osobný problém. Nie som prototypom bežného študenta."

Pino.jpg

 

Hudobne.jpg

 

GRAMATIKA.jpg

foto:pino

Martina nie je prototypom bežného študenta ani v zmysle flákania školy a žúrok, mimo školy totiž toho robí naozaj dosť. Začalo to spoluprácou s Rádiom_FM, pre ktoré pripravovala video z Pohody č.14. Medzičasom sa táto spolupráca rozrástla aj o Radio_Head Awards, kde Martina v roku 2010 točila sprievodné videá k jednotlivým kategóriám a tento rok k tomu pribudli aj jingle a komplet motion grafika. Neskôr prišli dve nové ponuky na spoluprácu, Martinu oslovila Nadácia Pontis a nezisková organizácia Voices. Pre Voices vyrábam v prvom rade Hudobné úlety. Veľmi sa z toho teším, baví ma to a perspektívne mi to tiež zapadá do portfólia mojich súčasných i budúcich aktivít. Komunikujem predovšetkým s Pinom a Andy. Oni dvaja dramaturgicky vyberajú kapely, dávajú dokopy podklady a scenár, zabezpečujú produkciu. Na mieste kladie Andy otázky a Pina čoraz častejšie zneužívam ako zvukovú supervíziu." S Pinom spolupracovala aj mimo Hudobných úletov, natočila klip jeho domovskej kapele Puding Pani Elvisovej. Úspešný singel Gramatika tak dostal aj vizuálnu podobu. Samotné natáčanie s PPE trvalo jeden deň, ďalšie dva dni sa potom sama doma zneužívajúc celú rodinu trápila s písmenkami. „To bolo časom pomerne frustrujúce, keďže slabiky sú v obraze minimálne, ale ich výroba trvala najdlhšie a bola neuveriteľne vyčerpávajúca. Strih mi trval dve prebdené noci, tretí večer som (s hotovým klipom) skončila na pohotovosti so zápalom očných spojiviek. Ale stálo to za to," hovorí Martina a spoluprácu s kapelou si pochvaľuje.  Natočenie oficiálneho videoklipu pre etablovanejšiu a populárnejšiu kapelu bolo pre ňu totiž čosi ako splneným snom.  „Svoj premiérový klip som spravila pre PPE, s mimoriadne úspešnou odozvou. Pino mi dva dni po jeho premiére povedal, že chcú odo mňa ešte nejedno video na aktuálny album. Pocity? No výborné! Splnený sen a otvorené nové dvere." A ako to už chodí, všetko je so všetkým spojené a na základe týchto spoluprác oslovila Martinu aj Miška Bednárová, ktorá stojí za známou slovenskou značkou Puojd. Práve o novej kolekcii Puojdu pre slovenské hokejistky natočila potom Martina dokument Hokejky na Puojde.

 

 

Viac než dva roky  pracovala v lokálnej televízii v Trnave, kde ako kameramanka robila hlavne spravodajstvo. „Točila som všetko - futbal, hokej, pivné pochody, telenákupné relácie i priame prenosy nedeľných omší. Vizuálne i obsahovo to bolo úplne mimo toho, čomu sa dnes venujem, ale naučilo ma to veľmi veľa. A tiež som mala prehľad o dianí vo svojom rodnom meste a stala sa i pasívnym fanúšikom Spartaka Trnava :) " Dnes okrem spomínaných spoluprác venuje i voľnej tvorbe. Tam je najčastejším námetom mladšia sestra, ku ktorej má blízky vzťah. Martina má dve mladšie sestry, jednu o 2 roky, druhú o 14 rokov. Keď sa do rodiny narodil najmladší prírastok, rodičia kúpili kameru, na ktorú začala Martina fotiť. Postupne začala mladšiu sestru fotiť vedome a cielene. „Ona i náš intezívny vzťah veľmi výrazne ovplyvnili moju tvorbu, rozmýšľanie i prístup vôbec. V rámci svojej voľnej tvorby sa často odvolávam na detské prežívanie a vlastnú minulosť. S menšou sestrou mám neohraničeno rozfotený taký priebežný, povedzme, subjektívny dokument a tiež ju používam vo svojich videách. A čo je úplne perfektné, možno i vďaka môjmu vplyvu tvorí i sama - hudbu, animované videá, básničky, scenáre a kúzla."

Momentálne napriek všetkým spoluprácam je jej prioritou ukončiť vysokú školu, no teší sa najmä na obdobie po škole. „Potom sa naplno a prioritne budem môcť venovať aktivitám, na ktorých pracujem už dnes. Nepochybujem, že to má perspektívu, neustály progres túto moju víziu živí."

 

Vlckova.jpg

Vlckovaa.jpg

 

ZAALICU.jpg

foto: petra vlčková

 

foto na titulke: paulína mačáková

 

 

 

 

 

Martinu nájdete tu:

 

http://www.slovakova.sk/

 

http://www.vimeo.com/slovakova

 

http://www.facebook.com/pages/Martina-Slov%C3%A1kov%C3%A1/132402753475779

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

PLUS

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.


Už ste čítali?